Szervezethez kapcsolódó kérdések
A MISZJE és a MASZRE ugyanaz?
A MISZJE és a MASZRE két külön szervezet, amely különböző típusú jogdíjak kifizetésével foglalkozik. Egyesületünk, a MISZJE a könyvtári haszonkölcsönzések után járó jogdíjalat fizeti ki, a MASZRE, Magyar Szak- és Szépirodalmi Szerzők és Kiadók Reprográfiai Egyesülete pedig a magáncélú fénymásolással történő sokszorosítás miatt elszenvedett károk kompenzálására fizet jogdíjat.
Ki csatlakozhat tagként a MISZJE-hez?
Az egyesület tagja lehet minden bel – és külföldi állampolgárságú, szépirodalmi, szakirodalmi művet, valamint kottaművet alkotó szerző, illetve örököse. Tagfelvételről bővebben: MISZJE – Tagfelvétel
Miért érdemes csatlakozni a MISZJE-hez?
A MISZJE tagság számos előnnyel jár. Tagjaink- jogosultjainkhoz hasonlóan- nyújthatnak be pályázatot szociális támogatási pályázatunkra. Az éves kölcsönzési adatok feldolgozása után, a felosztási szabályzatunknak megfelelően, a jogosultak közül elsőként keressük meg tagjainkat a jogdíj kifizetésével kapcsolatban. Tagjaink jogosultak a MISZJE által biztosított szerzői jogi jogsegély e-mailben történő igénybevételére.
A tagság ugyanakkor nem feltétele és nem is garanciája annak, hogy Ön jogdíjat kapjon, az kizárólag a jogszabály által rögzített módon felkért könyvtáraktól származó kölcsönzési adatok és a MISZJE felosztási szabályzatában rögzített kritériumok függvénye.
Milyen jogdíjakat kezel a MISZJE?
A MISZJE a könyvtári haszonkölcsönzések után járó jogdíjak kifizetésével foglalkozik.
Miből működik a MISZJE?
A MISZJE költségvetését biztosító összeg minden évben a költségvetési törvényben, a kultúráért felelős miniszter által felügyelt költségvetési fejezetben, külön törvényi soron jelenik meg. 2013-tól az Országos Széchényi Könyvtár közreműködésével kapjuk meg a jogdíjak kifizetéséhez szükséges költségvetési forrást.
Hogyan léphetek kapcsolatba a MISZJE-vel?
Elérhetőségeinket itt találja.
Pontosan milyen művek kölcsönzése után járó jogdíjakkal foglalkozik a MISZJE?
Jogdíjat a könyvtárakból kölcsönzött szépirodalmi, szakirodalmi, gyűjteményes -és kottaművek után fizetünk ki. Az adatszolgáltató könyvtárak kiválasztásáról bővebben itt olvashat: MISZJE – Adatszolgáltató könyvtárak listája
Bizalmasan kezelik a MISZJE munkatársai az adataimat?
A szervezet a mindenkor hatályos adtavédelmi szabályoknak megfelelően kezeli a hozzá fordulók adatait. Adatvédelmi tájékoztatónkat itt találja.
Kik, milyen szervezetek felügyelik a MISZJE működését?
Közvetlen felügyeleti hatóságunk a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala. Szoros együttműködésben állunk az Kulturális és Innovációs Minisztériumának Kulturális Államtitkárságával is, a költségvetésben meghatározott támogatás pedig az Országos Széchenyi Könyvtáron keresztül érkezik.
Jogdíj kifizetéshez kapcsolódó kérdések
Muszáj tagnak lennem a jogdíj kifizetéshez?
Nem. A tagság nem feltétele a jogdíjfizetésnek.
Hogyan működik a jogdíjak kifizetése?
Szerződéssel rendelkező jogosultaknak egyesületünk általában évi egyszer utal könyvtári kölcsönzések után járó jogdíjat.
Hogyan kapom meg a jogdíjamat?
A szerződéskötéskor megadott számlaszámra utaljuk a könyvtári kölcsönzések után járó jogdíjakat, amelyről az utalás után e-mailes értesítést is küldünk (ez tartalmaz egy adatlapot és egy bérjegyzéket).
Honnan tudom, hogy van-e jogdíjam?
Amennyiben neve szerepel az aktuális jogosulti listán, akkor Ön kifizethető (bruttó minimum 15.000 Ft) könyvtári kölcsönzések után járó jogdíjjal rendelkezik. Ha nem látja a nevét a listán és nem állunk szerződésben, a miszje@miszje.hu e-mailcímen tud érdeklődni jogdíjának összegéről.
Mikor kapok jogdíjat?
Amennyiben a könyvtári kölcsönzések után járó jogdíj összege elérte a kifizethetőség határát, amely évi bruttó minimum 15.000 Ft vagy öt év alatt bruttó minimum 30.000 Ft. A jogdíjakat minden esetben csak szerződéssel rendelkező jogosultaknak tudjuk kifizetni.
Mi történik ha nem kaptam meg a várt jogdíjat?
Előfordulhat, hogy a korábbi évekkel ellentétben a könyvtári kölcsönzések után járó jogdíjak összege nem érte el a kifizethetőség határát. Ez esetben meg kell várni, hogy több év jogdíj összege összeadva elérje a bruttó 30.000 Ft-os határt. A jogdíjakat mindig öt évre visszamenően tudjuk kifizetni.
Mi a teendő, ha változik a bankszámlaszámom?
Mindenképpen jelezze számunkra! Az adatok változását telefonon vagy e-mailen keresztül tudja jelezni. Kérjük, a szerződésében szereplő kapcsolattartási e-mail címről jelezze adatainak változását. Elérhetőségeink: Kapcsolat
Elhunyt szerző jogörököse vagyok. Mit kell tennem ahhoz, hogy megkapjam a jogdíjamat?
A jogdíjra vonatkozó jogosultság a szerző halálát követően még 70 évig áll fenn, ez idő alatt a jogörökösök kapják a jogdíjat, annak arányában, amekkora arányban örökölték azt. Első körben egyesületünknek egy hagyatékátadó végzés másolatára van szüksége, amelyből meg tudjuk állapítani, hogy ki és milyen arányban jogosult a könyvtári kölcsönzések után járó jogdíjakra. Ezt egyesületünk jogásza ellenőrzi és amennyiben mindent rendben talál, szerződést kötünk, bérszámfejtünk és utaljuk a jogdíj összegét.
Szerepeltetni kell a jogdíjat az adóbevallásomban?
Igen! Minden év januárjában egyesületünk küld egy M30-as adóbevalláshoz szükséges dokumentumot.
Külföldön élő jogosult vagyok, kaphatok jogdíjat?
Igen! Amennyiben Ön külföldi adózó, kérjük, szerződéséhez mellékelje az adott ország által kiállított illetőségi igazolást. EHa ez megtörtént, járulékok levonása nélkül tudjuk utalni a jogdíjak bruttó összegét.
Le tudok mondani a jogdíjaimról?
Igen! Amennyiben Ön kifizethető jogdíjjal rendelkezik, a lemondó nyilatkozat kitöltésével lemondhat jogdíjáról. A jogszabályok szerint Ön csak a már meghatározott összegű jogdíjairól mondhat le, azaz erre a procedúrára sajnos minden egyes alkalommal szükség lesz.
Könyvtári kölcsönzések után is jár jogdíj?
Sokan talán meglepődnek, de igen. Magyarországon is törvény rendelkezik erről. (1999. évi LXXVI. törvény a szerzői jogról 23/A. §)
Be kell jelentenem az újonnan megjelent köteteimet?
Nem! Egyesületünk a könyvtáraktól kapott adatok alapján számolja ki a könyvtári kölcsönzések után járó jogdíjakat.
Csak szerző kaphat jogdíjat?
Nem! Szerzők mellett fordítók, szerkesztők, illusztrátorok is kaphatnak könyvtári kölcsönzések után járó jogdíjakat.
Hányszor és mikor kapok egy évben jogdíjat?
Általában évi egyszer fizetünk könyvtári kölcsönzések után járó jogdíjakat a szerződéssel és kifizethető jogdíjjal rendelkező jogosultaknak. A jogdíjak kifizetése nyár közepén kezdődik el, de a jogosultak magas számára való tekintettel ez egy hosszadalmas folyamat, amely az év végéig is eltarthat. A jogdíjak kifizetésének megkezdéséről tájékoztatást küldünk jogosultjainknak.
Aláírtam a szerződést, mikor kapok jogdíjat?
A szerződéskötést követően általában egy, másfél hónapon belül kerülnek kifizetésre a könyvtári kölcsönzések után járó jogdíjak.
Milyen alsó és felső határa van a jogdíjaknak?
A kifizetés alsó határa egy évre vonatkozóan bruttó 15.000 forint, amennyiben több év kumulálódott jogdíjáról van szó, akkor bruttó 30.000 forint. A jogdjjakat mindig öt évre visszamenően tudjuk kifizetni. A felső határ bruttó 350.000 Ft.
Miért van alsó határ?
Ennek oka a gazdaságosság, a jogdíjak kifizetésének komoly költségei vannak. Bérszámfejtés költsége, postai díjak, EHO megfizetése stb., kisebb összeg esetén ez arányaiban nagyon nagy terhet jelentene, hiszen vannak összegtől függetlenül fennálló állandó költségek.
Mi történik a nem kifizethető jogdíjakkal?
Ezeket nyilvántartjuk, évről évre halmozódnak. Az adott évre megállapított jogdíjak hét év után évülnek el. Amennyiben a halmozódás eredményeképp eléri az alsó határt a jogdíjak összege, akkor az kifizethetővé válik.
Adhatok számlát?
A MISZJE – jelenleg hatályos NAV állásfoglalás alapján – könyvtári kölcsönzések után járó jogdíjat személyi jellegű kifizetésként, bérszámfejtve fizetheti ki a jogosultnak.
Miért nem a megkereső levélben megjelült bruttó összeget kapom meg?
Mert a bérszámfejtett járulékok levonása utáni nettó összeget utalja át a MISZJE.
Miért van eltérés a kölcsönzés és a kifizetés éve között?
A könyvtári és naptári év között mindig két év eltérés van, mert a könyvtáraktól kapott kölcsönzési adatok feldolgozása, annak nagysága miatt sok időt vesz igénybe.
Szerződéskötéshez kapcsolódó kérdések
Milyen módon köthetek a MISZJE-vel szerződést?
Munkatársunk felveszi a kapcsolatot a szerződő jogosulttal, szerződése és adatlapot küld számára. Amennyiben ezek kitöltésre, visszaküldésre és aláírásra kerülnek a felek által, a jogdíj kifizetésre kerül. A szerződéskötés menetéről bővebben itt olvashat.
Évről évre új szerződést kell kötnünk?
Nem! A kapcsolatfelvétel után megkötjük a szerződést, amelyet nem kell évről évre megújítani. Ha a jogosult kifizethető (bruttó minimum 15.000 Ft) könyvtári kölcsönzések után járó jogdíj összeggel rendelkezik, akkor automatikusan utaljuk a jogdíjat évről évre.
Minden kötetemről külön-külön szerződést kell kötnünk?
Nem! A könyvtári kölcsönzések után járó jogdíj összeg a jogosultak az összes olyan könyve után származik, amelyek forgalomban vannak a könyvtárakban.
Jogi érdekvédelmi kérdések
Szerzői jogi kérdésekkel kapcsolatban ajánljuk a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) honlapját.
Mit tegyek ha jogsértést tapasztalok a műveimmel kapcsolatban?
Az SZTNH oldala részletesen felsorolja azokat az eszközöket, mellyel fel lehet lépni a jogsértő magatartással szemben. Ezek lehetnek peren kívüli eszközök, polgári jogi, büntetőjogi, vámügyi jogérvényesítés. Internetes jogsértés kapcsán pedig értesítési-eltávolítási eljárás folytatható le.
Milyen műveim után jár szerzői jogvédelem?
A szerzői jogi törvény alapján a szerzői jogi védelem elsősorban az irodalmi, tudományos és művészeti alkotásokat, ún. műveket illeti meg, de védelmet biztosít szoftverek, illetve az adatbázisok tekintetében is.Védelem alatt áll más szerző művének átdolgozása,feldolgozása vagy fordítása, ha annak egyéni és eredeti jellege van és eredeti mű szerzője az átdolgozáshoz hozzájárult.Az átdolgozás szabályai vonatkoznak az ún. feldolgozásra vagy fordításra is, feltéve, hogy ezek eredményeként új mű jön létre.
Mennyi ideig él a szerzői jog?
Egy irodalmi, művészeti vagy tudományos mű felhasználásához engedélyt szükséges kérni, ha alkotója halálától számítva még nem telt el 70 év. Ez alól kivételt képez az ún. szabad felhasználás.
Egyéb, felmerülő kérdések
Minden könyvtár szolgáltat adatot a MISZJE-nek?
Az adatszolgáltatást szabályozó jogszabály értelmében szervezetünk minden évben 1 fővárosi önkormányzat által fenntartott közkönyvtárat, legalább 2 megyei, 3 városi, 2 községi és 2 egyetemi könyvtárat kér fel adatszolgáltatásra. Az ún. referenciakönyvtárakról bővebben itt olvashat.
Muszáj jogosultnak lennem a tagsághoz?
Nem szükséges MISZJE jogosultnak lenni a tagsághoz.
Kaphatok jogdíjon kívül más támogatást a MISZJE-től?
A MISZJE- alapszabályának és felosztási szabályzatának megfelelően- évente legalább egy alkalommal szociális támogatást nyújt arra rászoruló tagjainak.- A felhívást a hírek között olvashatja. Ezen kívül összegyűjtöttük azokat a támogatási-és ösztöndíj lehetőségeket, melyeket a MISZJE tagjai és jogosultjai megpályázhatnak, igénybe vehetnek.
Szeretnék engedélyt kérni jogdíjköteles művek felhasználására, mit kell tennem?
Az engedélykérés módjairól részletesen az SZTNH oldala nyújt tájékoztatást. Felhívjuk figyelmét, hogy szervezetünk segítséget nyújt szerzők és jogutódjaikkal történő kapcsolatfelvételhez. Erről bővebben itt olvashat.
További felmerülő kérdések esetén vegye fel a kapcsolatot egyesületünkkel.